• Publiczne Przedszkole nr 1 w Radomiu

Metody i formy pracy

Realizując obowiązujące treści programowe, nauczyciele naszego przedszkola wykorzystują metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne. Wszystkie metody pracy z dzieckiem uwzględniają podstawową formę jego działalności, tj. zabawę. Organizacja pracy nauczyciela z wykorzystaniem wymienionych poniżej metod i formy pracy ma na celu wielostronny rozwój dziecka.

Metody pracy:

• Dziecięca matematyka wg Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej,
  • Metoda Dobrego Startu wg Marty Bogdanowicz,
  • "Nazywanie Świata" wg Ireny Majchrzak,
  • "Klucz do uczenia się" wg teorii Lwa Wygotskiego autorstwa Galiny Dolya,
  • Pedagogika wg Marii Montessori,
  • Metoda ruchu rozwijającego Veroniki Sherborne,
  • Gimnastyka rytmiczna A. i M. Kniessów,
  • Gimnastyka ogólnorozwojowa z elementami ruchu rozwijającego R. Labana i C. Orffa,
  • Pedagogika zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA,
  • Gimnastyka mózgu P. Dennisona.

Formy pracy z dzieckiem:

• praca indywidualna,
  • praca w małych zespołach,
  • praca z całą grupą.

W codziennym planowaniu pracy pedagogicznej uwzględniamy:

• Nasze cele wychowania i nauczania,
  • Działanie zorientowane na dziecko,
  • Aktualne pory roku,
  • Święta i uroczystości,
  • Tradycje przedszkola (rozpoczęcie roku przedszkolnego, Dzień Chłopaka, spotkania z nauczycielami i pracownikami w Dniu Edukacji Narodowej, spotkanie z Mikołajem, uroczysta wielopokoleniowa Wigilia Bożego Narodzenia, Dzień Babci i Dziadka, zabawa karnawałowa, Dzień Kobiet, Przedstawienie Wielkanocne, Dzień Matki i Ojca, Dzień Dziecka, , cykl koncertów ,"Dzieci – rodzicom", pożegnanie 5-latków).